2016. január 30., szombat

Kinderbueno szelet(az egyik kedvenc nyalánkságom a nagyitól :) )


Hozzávalók
Alsó tésztaréteghez:
- 6 tojásfehérje
- 6 ek. porcukor
- 1ek. zsemlemorzsa
- 1 ek. étolaj
- 3 ek. liszt
- 2 tk. sütőpor
- 20 dkg durvára darabolt mogyoró (vagy dió)
- nutella (kb. 3 ek.)
Krémhez:
- 1,5 cs. vaníliás pudingpor
- 3. ek. liszt
- 6 tojássárgája
- 5 dl tej
- 20 dkg porcukor
- 20 dkg vaj
- 10 dkg étcsoki
Egyéb:
- háztartási keksz (kb. 15- 20 dkg)
- 2-3 dl tejszín a tetejére (Hulala)
Elkészítés
1. A tésztához a tojásfehérjét egy csipetnyi sóval és a kanalanként hozzáadott cukorral kemény habbá verem. Ezt követően hozzáadom az olajat, és a lisztes, morzsás, sütőporos keveréket, és kézi habverővel óvatosan beleforgatom. Sütőpapírral bélelt tepsibe (32x24-es) egyengetem, és megszórom a durvára vágott mogyóróval (vagy dióval ,vagy vegyesen). 180 fokon kb. 15 - 20 perc alatt megsütöm.
2. A még meleg tésztát megkenem a nutellával, és félreteszem hűlni. Közben elkészítem a krémet. A tojássárgáját a cukorral, a pudingporral, a liszttel és kevés tejjel csomómentesre keverem, majd a többi tejet hozzáadva sűrű krémmé főzöm. A krémet megfelezem. Az egyik felébe még melegen beleteszem az apróra tördelt étcsokit, és kevergetve felolvasztom a meleg krémben. Ha mindkét krém kihűlt, robotgéppel hozzákeverem a 10-10 dkg vajat.
3. A nutellával megkent kihűlt tésztára először a sárga krémet kenem, elsimítom. Erre jön a kekszréteg, szépen egyenletesen befedve a krémet. (Én nem áztatom be előtte semmibe a kekszet, mert egy éjszakai pihentetés után nagyon jól megpuhul). A kekszre jön a csokis krém, végül a tejszínhab.
Tipp: A könnyebb szeletelhetőség miatt jót tesz, ha egy éjszakán át állni hagyjuk. A tejszínt ebben az esetben ráérünk tálalás előtt rátenni



2016. január 27., szerda

Kráter sütemény



Kráter sütemény:
Hozzávalók:
1 tepsire
A pudinghoz
9 dl 2,8%-os tej
80 g pudingpor (vaníliás)
4 púpos evőkanál kristálycukor
A tésztához:
5 db tojásfehérje
5 db tojássárgája
25 dkg kristálycukor
10 g vaníliás cukor - bourbon
1 dl 2,8%-os tej
1 dl étolaj
2 púpozott evőkanál kakaópor - holland
25 dkg búzaliszt (BL55)
10 g sütőpor
A mázhoz:
375 g tejföl (20%-os)
4 púpozott evőkanál kristálycukor
10 g vaníliás cukor - bourbon
A csoki öntethez
50 g étcsokoládé (45-59%-os, olvasztott)
2 evőkanál étolaj
TELJES ELKÉSZÜLÉSI IDŐ
80 perc
Nem szívbarát recept!Tojásfehérjét tartalmaz!Cukrot tartalmaz!Glutént tartalmaz!Tejfehérjét tartalmaz!
Elkészítés:
A 2 csomag vaníliás pudingporhoz hozzáadjuk az 5 evőkanál cukrot, és 900 ml tejjel pudingot főzünk. Ha elkészült, többször megkeverve kihűtjük.
A tésztához kettéválasztjuk a tojásokat. Az 5 tojássárgáját habosra keverjük a cukorral, majd hozzáöntjük a tejet és az olajat, ezekkel is kicsit keverjük.
A lisztet összevegyítjük a sütőporral és a 3 ek kakaóval. Kemény habbá verjük a tojások fehérjét. A kakaós lisztet beleszitáljuk a cukros masszába, jól elkeverük, és a fehérjehabot óvatosan beleforgatjuk a tésztába. Kivajazott, lisztezett tepsibe öntjük a tésztát.
A kihűlt pudingot egy kanállal ide-oda belepottyantjuk.
Előmelegített sütőben (légkeverésnél 165 °C, normál 180 °C ) tűpróbáig sütjük.
Miután kivettük, még melegen a tetejére öntünk-simítunk 3 ek cukorral és 2 cs vaníliás cukorral elkevert 400 ml tejfölt.


2016. január 19., kedd

Mustáros vaddisznósült


Hozzávalók:
60 dkg vaddisznócomb
3 dkg mustár
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
3 dl vörösbor
4 dkg vaj
5 dkg áfonyalekvár
12 dkg reszelt torma
olaj
kakukkfű
pirospaprika
őrölt bors
Elkészítés: A húst felszeleteljük, megsózzuk, borsozzuk, megkenjük mustárral, és kevés forró olajban hirtelen kisütjük.
A visszamaradt olajban megpároljuk az apróra vágott hagymát, a zúzott fokhagymát, megszórjuk pirospaprikával, és azonnal felengedjük a borral. Sóval, kakukkfűvel ízesítjük, majd a húst beletéve puhára pároljuk.
Amikor a hús puha, kivesszük, a mártásba kevés vajat és áfonyát keverünk, és jól felforraljuk.
A mártást a húsra öntjük, krumplifánkkal vagy krokettel tálaljuk.

2016. január 18., hétfő

Alkotói válság....

Alkotói válságban szenvedek....tudom ezek a nyers információk keveseteket érdekel,de ennél jobbra most sajnos nem futotta :(frown hangulatjel De dolgozom egy igazán jó recepten,amivel kísérletezek. Ha megalkottam,akkor posztolom. Annyit elárulok,hogy az alapja egy kis Dijoni mustár és méz :)






smile hangulatjel

2016. január 8., péntek

A sütőtökleves hozzávalói 4-6 személyre:


1,5 liter csirke- vagy zöldségkockából készített leves
másfél teáskanálnyi só
1 kg kanadai sütőtök
1 teáskanál apróra vágott petrezselyemzöld
1 fej apróra vágott vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1,5 dl tejszín
5-6 egész borsszem

Nagyobb fazékban, főzőedényben forrósítsd fel a csirke- vagy zöldséglevest, add hozzá az apróra vágott sütőtököt, a vöröshagymát, a fokhagymanyomón átpréselt fokhagymát, a sót, teatojásban a borsot. A forrástól számított kb. 30 percen át lassú tűzön fedő alatt főzd.
Vedd ki a levesből a teatojást, kézi mixerrel a sütőtöklevest pürésítsd le. Tedd vissza a tűzre, és ugyancsak fedő alatt, lassú tűzön, időnként megkevergetve főzd további fél órát. A főzés végén öntsd hozzá a tejszínt, és egy-két percig forrald a levest.
Tálalhatod az óvatosan kivájt és sütőben kissé megpirult sütőtök héjában vagy mélyebb tálkában megszórva az apróra vágott petrezselyemmel.



2016. január 6., szerda

Sütőtök leves

Nem szeretem a sütőtököt,de annyira guszta és jó kép lett,hogy megkívántam :)smile hangulatjel Egyik kedves ismerősöm készítette. Köszönet Neki :)smile hangulatjelPirított bacon,tökmag és zsemlekocka van benne. Isteni szép :)


2016. január 5., kedd

Ásványianyagok

A vitaminpótláshoz hasonlóan az ásványi anyagok is nagyon fontosak a szervezetnek.



2016. január 4., hétfő

Vitaminok

Huhhh hát itt a tél. Ilyenkor nagyon fontos a vitamin pótlása. Viszont figyelni kell,mert a konyhatechnológiai eljárások folyamán a zöldségek és gyümölcsök károsodhatnak,ezért írok pár trükköt,hogy hogyan lehet minél jobban megőrizni a feldolgozás során ezek vitamintartalmát.
- nem szabad hosszú ideig áztatni és mindenképp hideg vízben mossuk meg őket
- főleg párolás,gőzölés,grillezés,fóliában sütés során lesz megőrizve a tápanyagtartalom( főzésnél 50%, párolásnál 15-20% és pirításnál 6-7 % a veszteség)
- az ételt nem szabad hosszú ideig melegen tartani
-mindig friss élelmiszerekkel dolgozzunk,mert pl.: a C vitamin már a tárolás során elkezd bomlani.
-optimális helyen való tárolásnál a vitaminveszteség csökkenthető( sötét,hűvös hely)
(a mellékelt képet,ha letöltöd és nagyítod jobban olvashatod)


2016. január 3., vasárnap

Marula

Ma egy nagyon finom,kellemesen lágy ízű italt kóstoltam. Marula levet enyhén buborékosan. Gondoltam rákeresek és megosztom Veletek,mivel én se nagyon tudtam mi az pontosan smile hangulatjel
Afrika és Amazónia őserdeinek kimeríthetetlen kincsestára a gazdag növényvilág. Sok mindent még nem ismerünk, másokat a benszülöttek használnak és a kozmetikai ipar, gyógyszeripar is kezdi felfedezni és kutatni. Nagy világmárkák áldoznak milliókat ezek kutatására. Pedig lehet, hogy csak a helyi használati szokásokat kellene megfigyelni. Nagyon sok esetben ezeket, ezek hatóanyagait, hatását igazolja utólag a tudomány. Ilyen pl. a marula olaj is.
A Marula fa (Sclerocarya birrea) magas, lombhullató fa széles koronával és jellegzetes szürke foltos törzzsel. Dél-Afrikában őshonos, régészeti adatok szerint már évezredek óta használják a fa és a termés minden részét. Nagy tápértéke miatt élelmiszerként, gyógyszerként, vallási és rituális célokra a mindennapi élet része. Fesztiválokat, marula-ünnepeket rendeznek – mint nálunk a szüret, olyan esemény a betakarítás Szwáziföldön. Férfiasságot, termékenységet fokozó erőt tulajdonítanak neki, ezzel jósolják meg a születendő gyermek nemét, elűzik a rossz szellemet, betegségeket. A tudományos kutatások azóta bebizonyították a marula főzet (kéreg, levél) antibiotikus hatását.
A marula fa szilvanagyságú gyümölcse ehető, nagy tápanyagtartalmú. Népszerű a belőle készülő likőr és sör is. Magja nagy energiatartalmú, magas a fehérje és zsírtartalma.
Akár kézzel is préselhető, olyan nagy az olajtartalma. A hidegen sajtolt, finomítatlan marula olaj gazdag C vitaminban, E vitaminban, erős antioxidáns hatású. Olajsavat, linolénsavat, palmitinsavat és stearinsavat tartalmaz. Könnyen felszívódó, a nyári melegben, vagy zsírosabb bőrtípus esetén is kellemes a használata.
Tulajdonsága, használata:
hidratáló, anti-aging hatású, arcra, akár a szemkörnyékre is kenhetjük vékony rétegben.
fenntartja a bőr rugalmasságát, ezért az afrikai nők terhességi csíkok, striák megelőzésére használják
stabil állagú, ezért bázisolajnak is kiváló (különböző illóolajakhoz)
babamasszázshoz alapolaj lehet
a tompa, foltos sérült bőrön segít
csökkenti, v. megelőzi a hegesedést
csökkenheti a bőrpírt
bőrnyugtató hatású
antioxidáns hatása véd a bőr sejtkárosodásától
samponokban a száraz, sérült haj állapotán javít






2016. január 2., szombat

Isteni finom! Egyre jobban terjed az otthoni Sous Vide ételkészítés :) Ebben a videóban egy isteni frankfurti köretes csülköt készítenek. Nagyon finom!


Sous Vide technológia

Ma már nem csak a mesterszakácsok, és az éttermek használják a szuvid technológiát. Mi is alkalmazhatjuk ezt a remek fogást az otthonunkban. A szuvidolás előnyei,hogy az így elkészített ételek gazdaságosabbak (nem esik össze a hús), általában rövidebb idejű sütést, csak kérgesítést igényelnek és hosszabb az eltarthatóságuk.
Különböző alapanyagok, különböző vastagságú, mennyiségű alapanyagok különböző melegítési hőfokot és időtartamot igényelnek.Célszerű szakember segítségét kérni, szakértő szakácstól eltanulni, hogy milyen szeleteket, csomagokat vákuumozzon, mivel fűszerezze, s mennyi ideig, milyen hőfokon szuvidolja.
A kiválasztott ételt először is helyezze speciális vákuumozásra alkalmas zacskóba, majd vákuumozza egy vákuumfóliázó készülék segítségével.
A légmentes zacskóban a fűszerezett hús vagy zöldség kiváló íztartású, s vízben a forráspontja is jóval alacsonyabbá válik.A vákuumolás után következik a szuvidolás
A pácolt, vákuumozott hús kerül a Sous Vide főző tartályába, ahol a vákuumzacskókat vízbe kell helyezni, majd a vizet a SousVide főző elektronikájának köszönhetően folyamatosan melegen tartja a gép. A szuvidolás általában 50-60˘C közötti hőmérsékleten történik, időtartama pedig alapanyag, illetve az alapanyag vastagságának, mennyiségének függvénye.
Órák hosszat szuvidolunk....

Bizony, 1-2 órás szuvidolás, s akár 12 óra időtartamú szuvidolás is elképzelhető.